Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak prać koszulki z nadrukiem?

2023-07-18

Dbanie o koszulki z nadrukiem nie jest trudne, ale warto pamiętać o kilku zasadach takich jak odpowiednia temperatura prania, sposób suszenia czy technika prasowania, które pomogą wydłużyć trwałość ubrania. Sprawdź, jak prać t-shirty z nadrukiem, aby wyglądały jak nowe przez długi czas. 

Pranie koszulki z nadrukiem - jak to zrobić?

Podstawową zasadą dbania o koszulki z nadrukiem jest pranie zawsze po lewej stronie w temperaturze, która nie powinna przekraczać 30-40 stopni, ponieważ nadruki prane w wyższych temperaturach zaczynają pękać.

Wysoka temperatura prania wpływa także na stan samej tkaniny, prowadząc do jej kurczenia i powstania licznych przetarć. Dlatego, aby nie uszkodzić struktury materiału i nadruku, nie powinno się prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni. 

Kolejną zasadą prania koszulek z nadrukiem jest wybór odpowiednich detergentów do prania, które powinny być jak najdelikatniejsze. Silne środki piorące mogą niekorzystnie wpływać na nadruk, powodując trwałe przebarwienia czy plamy. W przypadku konieczności użycia odplamiacza, należy precyzyjnie nałożyć produkt w brudne miejsce i omijać zadrukowany obszar. 

Istotna dla trwałości nadruku jest również liczba obrotów wirowania w pralce. Zbyt wysokie obroty mogą zniszczyć nadruk, nawet już po jednym praniu. Dlatego zaleca się wirowanie maksymalnie w 600-800 obrotach na minutę. 

Suszenie i prasowanie koszulki z nadrukiem

Nie tylko pranie wpływa na trwałość nadruku na koszulce. Istotne jest jeszcze suszenie i prasowanie. 

Aby nadruk wyróżniał się wysoką trwałością, koszulka powinna być suszona na zewnątrz lub w domu. Jednak nie zaleca się używania suszarek bębnowych, ze względu na zbyt wysoką temperaturę, która powoduje szybsze niszczenie się nadruku oraz materiału. 

Jeśli jednak jedyną opcją suszenia ubrań jest suszarka bębnowa, to warto pamiętać o odwróceniu ubrań na lewą stronę. Z pewnością pomoże to przez dłuższy czas wykorzystać koszulkę z nadrukiem i zachować jej dobry wygląd. 

Kolejnym etapem dbania o ubrania jest prasowanie. Ten proces również wiąże się z wykorzystaniem wysokiej temperatury, która może niszczyć nadruk. Dlatego, aby jak najbardziej zmniejszyć wpływ gorąca, zawsze należy prasować koszulki z nadrukiem po lewej stronie i nie dopuszczać do bezpośredniego kontaktu żelazka z tą częścią ubrania. 

Rodzaj nadruku na koszulce a sposób prania 

Powyżej przedstawione zasady dbania o koszulki z nadrukiem są uniwersalne. Jeżeli jednak rodzaj nadruku na koszulce jest Ci znany, to możesz zastosować dokładniejsze instrukcje prania, które jeszcze bardziej wydłużą trwałość ubrania. 

Sitodruk 

To trwały sposób znakowania, który dopuszcza pranie ubrań w 50 stopniach. Taka temperatura pomaga zachować żywotność nadruku nawet do 100 prań. 

Druk cyfrowy 

Pranie tego rodzaju nadruku powinno odbywać się w temperaturze 30-40 stopni. Przy zachowaniu takiej temperatury, udaje się zachować jego trwałość do 100 prań. 

Haft komputerowy 

Ten rodzaj metody znakowania nie ma przypisanej temperatury prania. Jednak dla bezpieczeństwa, ubrania z haftem komputerowym należy prać w temperaturze od 30 do 90 stopni. 

Sublimacja 

To rodzaj znakowania odzieży, który wtapia się w materiał i jest niezniszczalny. W tym przypadku maksymalna temperatura prania nie powinna przekraczać 70 stopni. 

Folia flex/flock

To rodzaj trwałego nadruku, który może przetrwać nawet 500 prań. Zaleca się pranie w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni. 

Folia lateksowa

Ekologiczna forma znakowania odzieży, której trwałość ocenia się na około 100 prań. Zalecana temperatura prania to 30-50 stopni. 

Termotransfer 

To metoda powiązana z sitodrukiem i często określana jako sitodruk pośredni. W przypadku ubrań z takim nadrukiem, zaleca się pranie w 30-50 stopniach. 

Druk DTG

To rodzaj bezpośredniego nałożenia farby na ubrania, dzięki czemu farba przenika głęboko do tkaniny. Pranie ubrań z nadrukiem DTG powinno odbywać się w temperaturze 30 stopni. 

Nadruk DTF

To nowoczesna technologia wydruków wysokiej jakości i trwałości na ubraniach. W tego rodzaju znakowaniu zaleca się pranie w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni. Dzięki temu, nawet po 50 praniach koszulka wygląda jak nowa. 

Od czego jeszcze zależy trwałość nadruku?

Niektóre ubrania zachowują swój wygląd przez wiele lat, a inne pomimo odpowiedniej pielęgnacji niszczeją dość szybko, co może być związane z użytym materiałem i techniką nadruku.

Koszulki z nadrukiem wymagają specjalnego traktowania, ponieważ sposób prania, suszenia i prasowania bardzo mocno wpływa na ich trwałość. Jednak równie ważna jest tkanina, która powinna posiadać wysoką gramaturę, ponieważ im wyższa gramatura materiału, tym bardziej wytrzymałe jest ubranie. 

Najlepiej wybierać ubrania wykonane z bawełny o wysokiej gramaturze i trwałym nadruku, np. nadruku DTF. Dzięki temu ubrania będą odporne na uszkodzenia i zachowają swój dobry wygląd przez długi czas. 

Szukasz prezentu lub wyjątkowej pamiątki? Skorzystaj z naszej oferty i stwórz koszulkę lub bluzę z własnym nadrukiem. W sklepie 4stance możesz wybrać ubrania spośród dostępnych wzorów lub stworzyć swój własny projekt. Taki upominek z pewnością znajdzie się w codziennym użytku. Zapraszamy!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 153 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-02
Wszystko super, bluza i koszulka które zamówiłem mają super wykonany solidny nadruk, same ubrania są z fajnego materiału, no i bonusik w postaci smyczy do kluczy, fajne. Jedyny malutki minus to prawie tydzień oczekiwania na przesyłkę, ale mimo to jest super
2024-02-05
Bluzki naprawdę super jakości nadruk również piękny. Wszystko super jakości. Bluza cienka aczkolwiek bardzo ciepła. Cena adekwatna do jakości. Fajne podejście do klienta, wszystko co się dzieje mamy przysyłane email. Naprawde polecam z całego serca.
pixel